Soğuk Havalarda Hayvanlar Nasıl Korunmalı?

Soğuk Havalarda Hayvanlar Nasıl Korunmalı?

Kışın mevsiminin yaklaşması ile birlikte sokaklarda yaşayan hayvanların işleri zorlaşmaktadır. Özellikle kış aylarının sert geçtiği bölgelerde hayvanlar barınak ve yiyecek bulmakta güçlük çekmektedirler. Hayvanların birçoğu zorlu kış şartlarına dayanamayıp ölmektedir. İnsanoğlu her ne kadar bu duruma üzülüyor olsa da sokaktaki hayvanların hepsine barınak sağlamak mümkün değildir. Ancak bazı pratik çözümlerle hayvanların kışı daha sıcak geçirmeleri sağlanabilir.

Soğuk havalarda hayvanlar nasıl korunmalı?

Özellikle kedi, köpek gibi sokaklarda sıkça görülen hayvanlar için, bedavaya veya çok küçük meblağlara temin edilebilen birkaç malzemeyle barınak hazırlamak mümkündür. Barınakların yanına yemek bırakmak hayvanları o alana çekecektir.

Kedi barınakları için malzemeler:

-1 adet koli

-Büyük boy çöp poşeti torbası

-Bant

-Eski gazete

Kedi barınağı yapılışı:

Kullanılmayan gazeteler kolinin içine yapıştırılarak izolasyon görevi gören bir katman oluşturulur. Gazeteleri kutuya yapıştırdıktan sonra kolinin dışarıda kalacak kısmının tamamı çöp poşeti ile kaplanır. Eğer çöp poşeti çok dayanıklı görünmüyorsa bir kat fazladan eklemekte fayda vardır. Dört tarafı kapalı ve sarılı olan koliye kedinin girebileceği büyüklükte bir kapı açılır. Kolinin üzerine atılmaması için bir işaret konur ve koli yerden yüksek mümkünse yağış almayacak bir yere yerleştirilir. Bunun aynısı küçük köpekler için de yapılabilir. Daha büyük köpekler için daha büyük koli kullanılması gerekmektedir.

Köpek barınağı için malzemeler:

-3 adet palet

-Branda veya battal boy çöp poşeti

-Gazete

-Çivi

-Bant

Köpek barınağı yapılışı:

Üç palet üçgen oluşturacak şekilde birbirine sabitlenir. Branda veya çöp poşeti ile çevresi kapatılır. Zemini gazete ile kaplanır. Mümkünse yağış almayan bir yere yerleştirilir.

Kuşları kıştan korumak için yapılabilecekler

Bunlardan başka kuşlar için de ağaçlara, içlerinde yem olan küçük kuş yuvaları asılabilir ve kuşların görebileceği yerlere yiyecek bırakılabilir.

Evcil hayvan ilanı vermek için şuraya tıklayın

Haber Yorumları