Kedimi Nasıl Eğitebilirim?

Kedimi Nasıl Eğitebilirim?

Kedimizi yapmasını istemediğimiz hal ve hareketler sonucunda cezalandırabiliriz. Kesinlikle bu cezalandırma hiçbir zaman fiziksel şiddet (vurma) içermemelidir. Fiziksel şiddet olarak uygulayacağımız yöntemler kedimizden bize reaksiyon olarak geri dönebilir ve ilerki zamanlarda agresif davranışlara dönüşebilir. Bu yüzden katiyen vurma ya da şiddet içeren davranışta bulunmamamız gerekmektedir. Kedilerin İlerleyen yaşlarında verilecek cezalar çok etkili olmayacaktır. Bu yüzden istemediğimiz davranışlar ilk başladığında cezalandırma yöntemlerini seçmemiz gerekmektedir.

Kedimi Nasıl Eğitmeliyim?

Yavru kedileri, anne kediler gibi cezalandırabilirsiniz. Girmesini istemediğimiz bir odaya girdiğinde, oynamasını istemediğimiz bir oyuncakla veya nesneyle oynadığında ensesinden tutup hafifçe sallamak suretiyle sert ve otoriter bir ses tonuyla tek kelimelik; “ Hayır!, Yapma!, Dur!,” gibi kelimelerle kedimizi cezalandırabiliriz.

Kedileri cezalandırmada aç, susuz bırakmak veya herhangi bir odaya kapatarak onları bizden ayırmak psikolojik problemlere sebep olabileceğinden önerilmemektedir.

Ücretsiz kedi İlanlarını incelemek için buraya tıklayın

Haber Yorumları