Hayvan Barınaklarında Aranılan Özellikler Nelerdir?

Hayvan Barınaklarında Aranılan Özellikler Nelerdir?

Her hayvana göre farklı özellikler gösterebilir. 2 başlık altında bunlara genel çerçeveden bakabiliriz. Bu başlıklar Evcil Hayvanlar ve Ticari Amaçlı Hayvanlardır.

Evcil Hayvanlar

Evcil Hayvanlar için hayvan barınaklarında aranılan özellikler nelerdir? sorusuna elbette ki tek bir cevap veremeyiz ancak, genel bakışla anlatacak olursak. Öncelikle hayvanın yaşam koşulları göz önünde bulundurularak bir barınak dizayn edilmeli ve uygun ortam sağlanmalıdır. Örneğin köpek; köpeklerin cinslerine göre yaşam alanı ve yaşamsal faaliyetleri vardır. Örneğin bir süs köpeği, çok soğuk havalara karşı fazla direnci yoktur, bu yüzden sıcak bir barınağa ihtiyaç duyar. Bu barınak aynı zamanda korunaklı da olmalıdır çünkü süs köpeklerinin savunma yetileri çok gelişmiş değildir. Süs köpeklerinin evin içine beslenmesi tavsiye edilir uzmanlar tarafından.

Ticari Amaçlı Hayvanlar

Ticari Amaçlı Hayvanlar için hayvan barınaklarında aranılan özellikler nelerdir sorusuna üstteki husustan daha çok ayrıntı çıkarılabilir çünkü bu hayvanlardan daha fazla verim elde edilmek istenebilir ve bu yüzden barınak ve bakım şartları değiştirilebilir. Örneğin inek; ineklerin birçok türü vardır ve hepsinin çok farklı özelliği vardır ve bu çeşitlilik de insanlara birçok olanağın yanında sorumluluk da getirir. Örneğin bir besi ineğinin besinlere kolay ulaşabilecek bir bölgede olması avantaj sağlar çünkü besine çaba harcamadan ulaşabilmesi onun daha çabuk ve çok kilo almasını sağlar ve sahibini memnun eder.

Hayvan barınaklarında aranılan özellikler nelerdir sorusuna verilebilecek cevapların sadece küçük bir kısmıdır bu metin. Aslında kısaca her türden hayvanın farklı barınak türleri vardır ve bunları bilerek hareket etmekte fayda vardır. Bilinmediği takdirde hayvanın sağlığı tehlikeye atılmış olabilme ihtimali yüksektir ve unutmamak gerekir ki bu dünya sadece insanların değildir, hayvanların da haklarını ve yaşam biçimlerini gözetmek gerekir.

Haber Yorumları