Bakımı Yasak Olan Hayvanlar!

Bakımı Yasak Olan Hayvanlar!

Ülkemizde ve dünyada binlerce hayvan türü bulunmaktadır. Bu hayvanların bazıları vahşi doğada yaşamaktadır. Ancak bazı hayvanları yapıları gereği evcilleştirilebilmektedir. Evcilleştirilebilen hayvanlardan bazıları olarak ise kedileri, köpekleri vs. sayabiliriz. Ancak özellikle bazı köpek türlerinin koruma içgüdüsünden dolayı vahşileşebildiğini gözlemlemekteyiz.

Bu tarz durumlarda sahiplerine, diğer insanlara ve çevreye ciddi zararları olabilmektedir. Bu yüzden ‘bakımı yasak olan hayvan var mıdır?‘ diye bir soru sorduğumuz bu sorunun cevabı olarak köpekleri söyleyebiliriz. Ancak şunu da unutmamak gerekir köpeklerin bazı türleri bu kategori içerisine sokulmaktadır.

Hangi Köpek Türlerinin Bakılması Yasaklanmıştır?

Dogo Argentino: Özellikle ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde evcil hayvan olarak bakılması yasaklanmıştır. Sebebi ise köpeğin yapısı ve vücut özelliklerinden ötürü dövüşlerde kullanılmasıdır. Bu yüzden yasaklı listesindedir.

Wolfdog: Genetik yapısıyla fazla oynandığından dolayı bu köpek ırkının dengesiz davrandığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle evcil hayvan olarak bakılması yasaklanmıştır. Bir gün köpek gibi başka bir gün ise kurt gibi davranmasından ötürü insanlara zararı olabileceği düşünülmektedir.

American Bulldog: Bu köpek türünün genel manada insanlara bir zararı bulunmaktadır. Ancak yapısından ötürü diğer köpeklere zarar verme durumu oluşabilmektedir. Bu yüzden de evcil hayvan olarak beslenmesi ve bakılması yasaklanmıştır.

Bakılması Yasaklanan Köpek Türü Sayısı Bu Kadar Mıdır?

Özellikle pitbull cinsi köpeklerin de hem ülkemizde hem başka ülkelerde bakılması yasaklanmış durumdadır. Bunun nedenleri olarak ilgili köpek türünün dövüşlerde kullanılması ya da diğer insanlara tehdit oluşturacak şekilde yetiştirilmesini söyleyebiliriz.

Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki köpeklerin doğasına doğrudan etki eden sahipleridir. Köpekleri düzgün şekilde yetiştirmeli ve diğer insanlara tehdit oluşturacak biçimde eğitilmemelidir. Böylece bu köpek ırklarının zamanla yasaklı listesinden çıkacağını kesinlikle söyleyebiliriz. 

Evcil hayvan sahiplenmek ve sahiplendirmek için buraya tıklayınız

Haber Yorumları