Kedi İlanlarıİran Kedisi kategorisinde 2 ilan bulundu.
 • Görünüm
İlan BaşlığıFiyatİlan TarihiAdres

İran Kedisi Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi güzellik yarışmalarında defalarca birincilik almış güzelliği dillere destan İran kedisinin bir diğer adı da Fars kedisidir. Tam anlamıyla bir tüy yumağı olan pofidik bir oyuncak gibi görünen bu güzellik abidesi kediler, peke yüzlü ve bebek yüzlü olmak üzere iki farklı görünümde olurlar. Peke yüzlü İran kedileri, düz basık yüze sahiptir. Bebek yüzlü İran kedileri ise daha dolgun yüz tipine sahiptir. Kesinlikle bir İran kedisi gördüğünüzde onu doya doya sevmek istersiniz. Bu sebeple de kedi sahiplenmek isteyenlerin en çok istediği kedi ırkları arasında ilk sırada İran kedisi yer alır. Ancak bir İran kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu sevimli can dostlarımız hakkında özellikle şunları bilmelisiniz;

 • İran kedisinin bakımı zordur. Özel ilgi ve bakım ister.
 • İran kedileri gürültülü ve kalabalık ortamı sevmezler. Sessiz sakin bir ortam gereklidir.
 • Kalabalık aileler için uygun bir kedi ırkı değildir.
 • Çok zaman ayrılması gereken ve ilgi, sevgi bekleyen bir kedi ırkıdır.
 • Sadece ev içinde yaşamaya uygun kedilerdir.

İran Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Uzun, kabarık ve yumuşak tüylü İran kedilerinin suratları iri ve yuvarlaktır. Burunları oldukça küçüktür. Kuyrukları da kısadır. Küçük burunlarıyla maalesef nefes darlığıyla ilgili hastalıklara yatkın olurlar. Aşağı sarkmış gibi dudak etrafı nedeniyle üzgün bir yüz ifadeleri olur. İran kedilerinin kendilerine özgü karakter özellikleri vardır:

 • Sahibine çok bağlı, sadık ve akıllı bir kedidir.
 • Kucağa alınmaktan ve sevilmekten çok hoşlanır.
 • En öneli özelliği çok uzun süre hareketsiz kalmasıdır.
 • Yaramaz değildir, çok sakin ve uysaldır.
 • Diğer kedilere nazaran daha az oyun oynar.
 • Tırmanma ve zıplama huyları yoktur.
 • Sakin, sessiz, kalabalık olmayan ortamlarda huzurlu olur.

İran Kedisi Nasıl (Bakılır) Beslenir?

İran kedileri özel beslenmeye ihtiyaç duyar. Hareketsiz kediler olduklarından kilo almaya ve obez olmaya meyillilerdir. İran kedilerinin pH oranı düşük, protein kalitesi çok iyi, nem yüksek mamalarla beslenmesi gerekir. Yaş ama ve ev yapımı özel mamalar çok daha iyi olur. Kuru mama seçilecekse çok dikkatli olunmalıdır. Böbrek hastalıklarına yatkın olan bu kediler için kül ve mineral besin değeri düşük mamalar tercih edilmelidir. Çoğu İran kedisinin tavuğa alerjisi vardır. Tavuklu mamalardan uzak durulmalıdır. Kuru mama tercihi yapılırken küçük taneli mamalar seçilmelidir. Mama kabı geniş ve fazla derin olmayan seramik ya da çelik mama kabı olmalıdır.

İran Kedisi Kökeni (Irkı) Nereden Geliyor?

İlk İran kedileri 1500’li yıllarda Avrupa’da kayıtlara geçmiştir. Irkın kökeni Fars İmparatorluğu’na kadar dayanır. 
İran Kedisi Tüy Döker mi? Bakımı Nasıldır? İran kedisinin görkemli tüyleri ciddi ve özenli bakım ister. Her gün taranmalı, belli aralıklarla banyo yaptırılmalıdır. Tüy döken bir kedidir. Bazı mevsim geçişlerinde daha fazla tüy dökebilir. İran kedisiyle ilgili çok önemli bir bakım detayı vardır. Bu kedilerin özellikle anüs bölgesinde dikkat etmek gerekir. Tuvalet sonrası dışkı bulaşması kıtık oluşumuna neden olur. Koltuk altı ve anüs bölgesi sık sık kontrol edilmelidir. Ölü tüyleri sürekli temizlenmelidir. Yoksa bağırsak hastalıkları ortaya çıkar.

İran Ne Kadar Yıl Yaşar

10 ila 15 yıl ortalama yaşam süresi olan İran kedileri yaşam kalitesi ne kadar yüksek olursa o kadar uzun yaşar.

İran Kedisi Çocuklar Ve Hayvanlar İle İlişkisi

İran kedileri çocukları ve diğer hayvanları pek sevmezler. Bu nedenle kalabalık ailelere tavsiye edilmezler. 

Orijinal İran Kedisi Nasıl Anlaşılır

Standart görünüm özelliklerinden kolaylıkla İran kedisi orijinal mi değil mi anlaşılabilir.