Köpek İlanlarıBernese Mountain Dog kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan BaşlığıFiyatİlan TarihiAdres
İlan bulunamadı.

Bernese Mountain Dog Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bernese Mountain Dog ırkı sıcağı sevmez ve soğuk ortamlara karşı oldukça dayanıklıdır. Yorulmak bilmeyen ve her zaman hareketli yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bu köpekler, kolay eğitilebilir oldukları için, ülkemizde en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer alır. Özellikle geniş bahçeli eviniz varsa tercih edebileceğiniz bu akıllı hayvanlar, beslenme konusunda ise oldukça seçicidir. Her zaman yanınızda olan ve canlılığıyla size neşe kaynağı olan bu köpeklerle hayatınızı güzelleştirebilirsiniz.

Bernese Mountain Dog Özellikleri ve Karakteri

Sevdiklerini koruyan ve çocuklarla arası iyi olan Bernese Mountain Dog, yeterli sosyalleşme süresine sahip olduğunda, insanlarla iyi anlaşır. Yabancıları fark ettiklerinde ise, havlarlar ve kendilerince sevdiklerini uyarırlar. Büyük ve atik olan bu köpekler, yayvan ve düz bir kafaya sahiptir. Gözleri ve burnu koyu olan köpeklerin kulakları ise üçgendir. Bu köpekler arkadaş canlısıdır ve ailesine bağlıdır. Uyanık yapıları ile her daim ailesini koruma çabası içerisine girer. Akıllı ve dikkatli olan Bernese Mountain Dog ırkı, aynı zamanda sakin ve sabırlıdır. Çalışkan yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bu köpekler, engebeli arazilerde ve zorlu iklim koşullarında bile rahatlıkla yaşar. Kendisine nazik davranıldığı sürece hem çocuklara hem de diğer insanlara iyi davranır. Bununla birlikte sosyalleştirilmeyen bu cins, yabancılara karşı agresif bir ruh halinde olur ve sürekli havlayarak onları evinden uzak tutmaya çalışır.

Bernese Mountain Dog Nasıl Beslenir?

Dışarıda vakit geçirmeyi ve egzersiz yapmayı seven bu köpeklerin aktif bir hayatı olması gerekir. Soğuk havadan hoşlanan Bernese Mountain Dog ırkı, fazla enerji harcadığı için iyi beslenmelidir. Bu cins köpekler, düzenli ve yeterli beslendiği sürece uzun ve sağlıklı bir yaşam sürer. Her zaman kaliteli ve güvenilir köpek mamasıyla beslenmesi gereken bu köpeklerde kalıtsal hastalıklar görünür. Bu nedenle sağlık kontrolünden düzenli olarak geçirilmesi gereken köpeklerin beslenmesi de sağlık durumlarına göre gerçekleştirilmelidir.

Bernese Mountain Dog Kökeni (Irkı) Nereden Geliyor?

Bernese Mountain Dog kökeni tam olarak belli değildir. Bununla birlikte uzun yumuşak tüyleri olan bu köpek ırkının Romenlerin İsviçre’yi istilası sırasında çoban köpekleri ile gelen Romen Mastılarından türediği tahmin edilir. Yüzyıllardır bekçi köpeği ya da çoban köpeği olarak yaşayan bu köpeklere günümüzde büyük rağbet vardır.

Bernese Mountain Dog Tüy Döker mi? Bakımı Nasıldır?

Bernese Mountain Dog ırkının tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Gün boyu tüy döken bu köpeklerin tüyleri su geçirmez ve dayanıklıdır.

Bernese Mountain Dog Ne Kadar Yıl Yaşar?

Dengeli, özenli, korkusuz ve dikkatli olan bu köpekler, bakımları doğru yapıldığı takdirde 12 yıla kadar yaşar.

Bernese Mountain Dog Çocuklar ve Hayvanlar ile İlişkisi

Birçok yerde bekçi köpeği olarak da kullanılan bu köpekler, bahçeli evi olan kişilerin rahatlıkla besleyebileceği canlılardır. Göz alıcı güzelliği olan bu hayvanlar, ailelerini ve çocukları çok sever. Yeterli sosyalleşme imkânı sağlandığında hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır.

Orjinal Bernese Mountain Dog Nasıl Anlaşılır?

Bern Dağ Köpeği olarak dilimize çevrilen bu köpeklerin orijinal olduğundan emin olmanız gerekir. Bu köpeklerin dayanıklı ve çift katlı siyah kürkü vardır. Oldukça iri bir köpek cinsi olan Bernese ırkının göğsünde, başında ve patilerinde beyaz tüyler vardır. İki gözünün hemen üzerinde, yanaklarında, kuyruğunun altında, bacaklarında ve göğsünün iki yanında ise pas rengi tüyler vardır. Tüyleri düz veya hafif dalgalıdır ve orta uzunluktadır. Düşük kulakları vardır ve burun siyahtır.