Köpek İlanlarıİngiliz Bulldog kategorisinde ilan bulunamadı.
  • Görünüm
İlan BaşlığıFiyatİlan TarihiAdres
İlan bulunamadı.

İngiliz Bulldog Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dünya üzerindeki en popüler köpek cinsleri arasında yer alan İngiliz Bulldog, sıra dışı buruşuk yüz hatları ile benzersiz bir evcil hayvandır. Türkiye’de de oldukça rağbet gören bu köpek cinsi, köpek dövüşlerinde yer alan atalarından farklı olarak çok daha sakin ve sevimlidir. Eğer İngiliz Bulldog bir köpek edinmeyi düşünüyorsanız, bu köpek ırkıyla ilgili pek çok bilgi edinmelisiniz.

İngiliz Bulldog Özellikleri ve Karakteri

Eski tarihlerde İngiltere’de sıklıkla köpek dövüşlerinden kullanılan İngiliz Bulldog, günümüzde kibar ve güvenilir bir karaktere sahiptir. Özellikle çocuklara karşı dirayetli olan bu köpekler, çocuklar kendisine zarar verse dahi, saldırmaz ve sakinliğini korumaya çalışır. Oldukça hareketli ve neşeli olan İngiliz Bulldog cinsi köpekler, sahibine çok bağlıdır ve onunla oyun oynamaya bayılır. İlerleyen yaşlarda ise hareketliliği yavaş yavaş azalır. Bu köpek cinsinin en dikkat çekici özelliği yüz hatlarıdır. Minik gözleri, sarkık yanakları ve basık burnuyla herkesin sevgisini kazanan bu köpekler, yüz yapısı nedeniyle oldukça salya akıtır. İngiliz Bulldog cinsi köpekler, dövüşçü atalarına rağmen çok mülayimdir. Bununla birlikte tehdit hissettiği anda bir anda saldırgan ve koruyucu bir hale gelir. Bu nedenle bu köpeklerin iyi bir bekçi veya koruyucu olduğunu bilmelisiniz. Herhangi bir tehlike söz konusu olduğunda, oldukça cesur davranan bu köpekler, sahibine karşı müthiş bir sevgi gösterir. Soğuk havadan hoşlanmayan ve ılıman iklime düşkün olan İngiliz Bulldog cinsi köpekler, mükemmel bir aile köpeğidir. Sevgi ve ilgi gösterdiğiniz sürece mutlu ve neşeli olan bu köpekler, yalnız kaldıklarında depresyona girebilir.

İngiliz Bulldog Nasıl Beslenir?

Bu köpeklerin sağlıklı beslenmesi ve düzenli olarak egzersiz yaptırılması gerekir. Özellikle kalıtsal bir rahatsızlığı olup olmadığına göz atılmalı ve atalarında sıklıkla görülen solunum rahatsızlıklarının bulunup bulunmadığından emin olunmalıdır. Sık sık horlayan bu köpekler yakından takip edilmelidir. Kilo almaya eğilimli olan köpekler yeterli miktarda beslenmeli ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir.

İngiliz Bulldog Kökeni (Irkı) Nereden Geliyor?

1500’lü yıllarda boğa dövüşleri için özel olarak yetiştirilen İngilizce Bulldog, dövüş kapasitesi üst düzeyde olan köpek cinsidir. Belirli bir süre sonra bu dövüşler yasaklanmış ve bu köpek ırkının popülaritesi bir anda azalmıştır. Şimdilerde çok daha sakin ve güvenilir olan İngiliz Bulldog cinsi köpekler, kızgın surat ifadeleriyle dikkatleri üzerine çeker. Bu özelliğiyle birçok takımın maskotu olan bu köpekler, inatçı yapısıyla tanınır ve Amerika’nın en popüler köpekleri arasında yer alır.

İngiliz Bulldog Tüy Döker mi? Bakımı Nasıldır?

Bu köpek cinsinin tüy bakımı oldukça basittir. Kısa, sık ve ince yapıda olan tüylere sahip olan İngiliz Bulldog, haftada bir kez fırçalanmalıdır. Tüylerin dökülme döneminde kauçuk fırça kullanmalısınız. Sadece tüyleri değil, düzenli olarak ağız ve diş bakımı uygulanmalıdır. Özellikle salyası sürekli akan bu köpeğin ağzı her fırsatta nemli bir bez yardımıyla silinmelidir.

İngiliz Bulldog Ne Kadar Yıl Yaşar?

İngiliz Bulldog cinsi köpeklerin bakımı doğru yapıldığında 12 yıla kadar yaşayabilir.

İngiliz Bulldog Çocuklar ve Hayvanlar ile İlişkisi

Çocuklarla iyi anlaşan İngiliz Bulldog cinsi, onlara karşı müthiş bir sabra sahiptir. Karşısındaki çocuk tarafından rahatsız edilmesine rağmen, dirayet gösterme konusunda başarılı olan bu köpekler, çocuklu aileler için en ideal seçimler arasında yer alır. Çocuklarla oyun oynamaya bayılan İngiliz Bulldog, tanıdığı evcil hayvanlara karşı olumlu bir tavır sergiler. Bununla birlikte tanımadığı köpeklere karşı saldırgan bir tutum sergileyebilir.

Orjinal İngiliz Bulldog Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak iri bir cüsseye sahip olan İngiliz Bulldog cinsi köpekler, orijinal olduklarında yumuşak bir deriye sahip olur. Sarkık ve buruşuk yüz hatlarıyla beğeni toplayan bu köpeklerin salyaları sürekli akar. Gözleri küçük ve düşük yapıdadır. Kuyruğu kısa, rengi ise ya beyaz ya da kahve tonlarındadır.