Ev Alırken Hangi Kriterler Önemlidir?

Ev Alırken Hangi Kriterler Önemlidir?

Son yıllarda bankacılık sektörünün gelişiminin hız kazanması ile birlikte artık uzun vade imkânları ile ev sahibi olmak oldukça basit. Bankaların 240 aya kadar vade imkânı sunması, ev hayali kuran milyonlarca insan için oldukça ilham verici bir durum. Bu durumun ortaya çıkması ile birlikte ev almak isteyen kitlede hızlı bir artış yaşandı fakat ev sahibi olmadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır.

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında evin konumu gelmektedir. Satın almak istediğiniz evin iş yerinize olan uzaklığı, eğer çocuklarınız varsa onların okullarına olan uzaklığı, büyük şehirlerde yaşıyorsanız ulaşım araçlarına olan uzaklığı önemli bir konudur. Evinizin, çocuklarınız küçük yaşlardaysa onların zamanlarını geçirebilecekleri oyun alanlarına yakınlığına dikkat edebilirsiniz.

Bir diğer konuda satın alacağınız evin ileride değer kazanıp kazanmamasıyla ilgilidir. Almış olduğunuz evi bir yatırım olarak düşünürseniz giderek değerlenebilecek bir bölgeden seçim yapmanız yıllar sonra değerlenmiş olan evinizi satmak istediğinizde, size maddi kazanç imkânı doğuracaktır. Bu durumdan hareketle ev alırken gayrimenkul danışmanlık desteği almanız, sizin için ileride kar gütmenize sebep olacak doğru bir seçim olacaktır.

Ev almadan önce alacağınız evin üzerinde herhangi bir haciz, ipotek durumu olup olmadığını iyice araştırmanız gerekmektedir. Ayrıca evi satın almayı düşündüğünüz firmayı da iyi seçmelisiniz son yıllarda birçok firma ev sahibi olmak isteyen insanların başlarına büyük sorunlar açıyorlar.

Toplumumuzda birçok ev sahibi komşuluk ilişkilerine önem vermektedir. Eğer komşuluk ilişkilerine önem veriyorsanız evinizi seçeceğiniz yere dikkat etmek zorundasınız. Anketörlerin yapmış olduğu araştırmalara göre özellikle büyük şehirlerde daire sayısı arttıkça komşuluk ilişkilerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Büyük şehirlerde yaşamayı düşünüyor ve apartman dairesinden yana tercihinizi kullanacaksanız bu durumu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Haber Yorumları